Urszula Kasprzak to polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów.
Urodziła się 7 lutego 1960 roku i wychowywała w Lublinie. W dzieciństwie uczyła się gry na fortepianie i akordeonie w ognisku muzycznym. Marzyła o zawodzie nauczycielki muzyki. Ukończyła VIII Liceum Ogólnokształcące im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie. Uczęszczała także na zajęcia w lubelskim Studium Piosenki. Podjęła studia na Wydziale Wychowania Muzycznego na UMCS w Lublinie. Podczas studiów muzycznych śpiewała w kościelnych zespołach.
Jako 15-latka brała udział w eliminacjach do XI Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze[, ale bez sukcesów. Przy trzeciej próbie, w 1977, gdy miała 17 lat, za wykonanie piosenki „Kopciuszek” wygrała finał zielonogórskiego XIII Festiwalu Piosenki Radzieckiej, zdobywając główną nagrodę – Złoty Samowar. Aleksander Bardini wręczając nagrodę powiedział, że „byłaby dobrą aktorką śpiewającą”. Trafiła na okładki tygodników: „Nowa Wieś” i „Na Przełaj”. W 1978 z piosenką „Umieć żyć” wystąpiła w koncercie debiutantów na XVI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.
Na przełomie lat 1981 i 1982 Romuald Lipko, lider zespołu Budka Suflera, za namową Ryszarda Kniata i dziennikarza Jerzego Janiszewskiego, zgodził się skomponować dla Urszuli kilka piosenek. Nagrań dokonano 15 czerwca 1982 w poznańskim studio Polskiego Radia. Na gitarze grał Jan Borysewicz. Były to utrzymane w poprockowej stylistyce utwory: „Fatamorgana ’82”, „Bogowie i demony” i „Luz blues w niebie same dziury”. Powstały do nich profesjonalne wideoklipy, dzięki czemu zaistniała w świadomości słuchaczy. Jej stylizację wymyśliła Aleksandra Laska-Wołek; wyregulowane i podkreślone brwi, smokey eyes i widoczny róż na policzkach.
W lutym 1987 wyruszyła w półroczną trasę koncertową po USA. W 1988 roku powróciła z USA i wydała ostatni album nagrany z Budką Suflera.
W 1994 Urszula wzięła udział w amerykańskiej trasie koncertowej Budki Suflera z okazji dwudziestolecia istnienia zespołu, kontynuowanej z nią także w Polsce. Wokalistka postanowiła przypomnieć się na polskim rynku utworem „Bez ciebie nie ma mnie”, na płycie wydanym w nowej wersji dwa lata później jako „Euforia” oraz coverem szlagieru Michała Hochmana „Konik na biegunach” (muz. Jacek Dybek, sł. Franciszek Serwatka). Dopiero ten cover przywrócił Urszulę na szczyt.
W czerwcu 2009 roku radiową premierę miał pierwszy od czterech lat singiel Urszuli, „Wstaje nowy dzień”, zwiastujący nową płytę. Singiel ten przez kilka miesięcy gościł na listach przebojów w wielu lokalnych rozgłośniach radiowych.
W 2018 roku świętowała 35-lecie swojej działalności. W lutym i marcu koncertowała w kilku miastach m.in. w Poznaniu, Gdańsku i w Krakowie w ramach trasy koncertowej Najlepsze 80-te.
6 czerwca 2021 wydała reedycję płyty Urszula & Jumbo.
opracowano na podstawie: tutaj